19- سكته قلبی: همه می دانند سكته قلبی یكی از عوارض بالا بودن وزن است. گفته می شود كه سكته قلبی در لاغرها به ندرت دیده می شود و هر چه وزن كمتر باشد، احتمال سكته قلبی نیز كمتر می شود.

20- مشكلات روانی: این مشكل در خانمها بیشتر نمایان است. دختری كه دم بخت است، به خاطر وزن بالائی كه دارد، اندام نامتناسبی دارد واز همین رو با خواستگاران كمتری مواجه می شود. خانمهائی كه دلشان می خواهد در هر مناسبتی لباس جدیدی بپوشند، اگر چاق باشند برایشان ممكن نیست و مجبورند همان دامن و پیراهن قبلی را بپوشند همچنین گاه اختلافات زیاد بین زن و شوهر به سبب چاقی یا لاغری یكی از زوجین، متاسفانه باعث تهدید به طلاق در تعداد زیادی از آنها می شود. این امر در خانمها افسردگی را هم به دنبال می آورد.

21-فتق شكم: همان گونه كه می دانید دیواره شكم از چند لایه ساخته شده است. این لایه ها مانع بیرون امدن روده ها می شود، ولی وقتی وزن بالا برود، یكی از این لایه ها شكاف پیدا می كند و روده ها به زیر پوست شكم می آید. این پدیده را «فتق» می نامند.

22- كاهش متوسط سن: آمار پزشكی نشان می دهد كه متوسط سن افراد چاق خیلی كمتر از افراد لاغر است. هر چهار كیلو اضافه وزن یك سال از عمر انسان كم می كند. این هشدار مهمی برای افراد چاق است.

23- خروپف در خواب: از مشكلاتی است كه معمولا افراد چاق به آن مبتلا می شوند.

24- ضعف جنسی: ناتوانائی جنسی مخصوصاً در آقایان چاق بیشتر است.

شاید چند سال عمر زیاد یا كم در نظر برخی مهم نباشد، ولی مهم این است كه از این همه ضرر فراوان بپرهیزیم و چند سالی كه زنده هستیم، سالم و شاداب و فعال زندگی كنیم.
بیست و چهار ضرری كه برشمردیم، قسمتی از ضررهای متعددی است كه در نتیجه چاقی ایجاد می شود. از این رو میتوانیم بفهمیم بیشتر بودجه وزارت بهداشت را كسانی مصرف می كنند كه بیشترین مقدار غذا را می خورند! توجه داشته باشید كه این ضررها مختص افراد چاق نیست، بلكه احتمال بروز آن در چاقها بیشتر است.

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا