چاقی سبب ضرر و زیانهای زیادی میشود كه هم اكنون به توضیح برخی از آنها می پردازیم:
1-آرتروز: هر كه وزنش بیش، دردش بیشتر (این نوشته را اولین بار روی یك تابلو در مطب همكاری ارجمند و اورتوپد و جراحی معروف در تهران مشاهده كردم. هر بیمار چاقی كه برای درمان آرتروز به او مراجعه میكرد، او قبل از هر اقدام دستور میداد كه اول وزن خود را كاهش دهد و  بعد مراجعه كند. چون وزن زیاد سبب وارد آمدن فشار زیاد روی مفاصل میشود و آرتروز زودرس ایجاد می كند).

2- نقرس: بالا رفتن مقدار اسید اوره خون، باعث رسوب این ماده در مفاصل، مخصوصاً مفصل شست پا می شود و این رسوبات منجر به درد شدید در مفاصل درگیر با این ماده می گردد. درصد مبتلایان به این بیماری در چاقها بیشتر است.

3-دیسك كمر: وقتی وزن انسان بالا باشد،روی دیسكهائی كه بین مهره ها قرار گرفته، فشار می آورد كه این فشار، باعث دردهای سیاتیكی یا دیسك كمر می شود.

4- نارسائی تنفسی: مسلماً حركت انسانهای چاق و فعالیت بدنی آنها باعث نارسائی تنفسی و نفس نفس زدن آنها می شود، زیرا در فعالیت این افراد به دلیل زیادی وزن، قلب مجبور است با سرعت بیشتری كار كند (درست مثل زمانی كه فرد ورزش می كند یا می دود). ولی افراد لاغر این مشكل را ندارند. چون بر خلاف افراد چاق، ریه آنها توانائی رساندن اكسیژن به مقدرا وزن آنها را دارد.

5- عفونتهای ریوی: برونشیتهای مزمن، ذالت الریه، ذات الجنب و عفونتهای ریوی دیگر بیشتر چاقها را مبتلا می كند تا لاغرها.

6- حمله های آسمی: لاغرهائی كه مبتلا به آسم می شوند، كمتر از افراد چاق گرفتار حمله های آسمی می گردند

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا