سنگ های ادراری

غلیظ شدن ادرار سبب ته نشینی و رسوب تركیبات موجود در آن ودر نتیجه تشكیل سنگ كلیه می شود.  این سنگ ها در كلیه، میزنای یا مثانه پیدا می شوند، كه متشكل از مواد آلی بوده و در اندازه های مختلف به كوچكی یا بزرگی یك قلوه سنگ دیده می شوند. . حجم كم ادرار، مهمترین عامل خطر برای تشكیل سنگ های ادراری میباشد.
سنگ های كلسیم، شایع ترین سنگ ها می باشند.دفع كلسیم در موارد هیپوتیروئیدیسم، پس از مصرف مقدار زیاد ویتامین D، در طی عدم تحرك طولانی ، استئوپروز یا بعد از مصرف مقدار زیاد كلسیم افزایش می یابد.
كاهش جذب آب بوسیله روده در اثر اسهال یا از دست رفتن آب به صورت تعریق در مناطق گرمسیر در ایجاد سنگ موثر است. عوارض سنگ كلیه درد شدیدی است كه در اثر جابجایی سنگ ایجاد می شود. مبتلایان به سنگ كلیه باید مقدار زیادی مایعات دریافت كنند به این ترتیب ادرار رقیق می شود ، و در بعضی موارد توصیه می گردد كه با تغییر  PHادرار از رسوب سنگ جلوگیری كنیم.

افزایش اگزالات ادرار: حدود نیمی از سنگ های کلسیمی به این ترکیب متصل می شوند. اگزالات به طور طبیعی تنها در چند ماده ی غذایی وجود دارد و دسترسی بدن به اگزالات به میزان جذب و دفع آن بستگی دارد، که در همه ی افراد این نسبت یکسان نیست. مطالعات انجام شده بر روی افراد سالم داوطلب، نشان داده است که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزایش می یابد، دفع اگزالات ادراری به همان نسبت بالا نمی رود. تنها هشت ماده ی غذایی سبب افزایش دفع ادراری اگزالات می شوند. این مواد غذایی شامل: اسفناج، ریواس ، چغندر ، آجیل، شکلات ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی هستند. به طور طبیعی مقدار اسید اگزالیک دفع شده در ادرار، نباید بیشتر از 40-10 میلی گرم در روز باشد تنها 10% این میزان از رژیم غذایی حاصل می شود، بقیه ی آن، حاصل سوخت و ساز داخلی است.

اختلالات گوارشی توام با سوء جذب، معمول ترین علت افزایش دفع ادراری اگزالات می باشند که در بیماری ها یی مانند کرون و سلیاک دیده می شود. زیرا چربی جذب نشده، کلسیم را در روده باند می کند و در نتیجه جذب اگزالات افزایش می یابد.

توصیه هایی برای افراد دارای سنگ كلیه:

نمک کمتر استفاده کنید.

1.    دریافت مایعات را به بیش از 3 تا 4 لیتر در شبانه روز افزایش دهند.

2.    در مورد سنگ های كلسیمی، از غذاهای غنی از كلسیم و ویتامینD پرهیز شود و كلسیم در محدوده RDA مصرف گردد(2 لیوان شیر یا مایعات،یا 30 گرم پنیر).
3.    در مورد سنگ های فسفات كلسیم و سنگ های فسفات آمونیوم و منیزیم، باید PH ادرار را اسیدی كرد.
4.    در مورد سنگ های اگزالات كلسیم، غذاهای غنی از اگزالات(آلبالو،آلو، كشمش،تمشك، ریواس، جوانه گندم، گوجه فرنگی، چغندر، كرفس، بادمجان، تره فرنگی، جعفری، اسفناج، شكلات، بادام  زمینی، فلفل سبز)خودداری شود،از مكمل ویتامینC استفاده نشود (بدلبل آنكه موجب افزایش دفع اگزالات و رسوب آن در كلیه ها میشود)،PH ادرار را قلیایی كنید.
5.    در مورد سنگ های سیستین هم PH ادرار باید قلیایی شود.
6.    در مورد سنگ های اسید اوریكی،پورین رژیم غذایی را كاهش می دهیم و PH ادرار را هم قلیایی می كنیم.
غذاهایی كه  PHادرار را اسیدی می كنند عبارتند از :  گوشت ،ماهی، ماكیان،صدف،پنیر،تخم مرغ، نان و غلات، ذرت و عدس، آلو، گوجه، آب آلو وگوجه .
غذا هایی كه PH ادرار را قلیایی میكند عبارتند از: شیر و فراورده های آن بجز پنیر، تمام سبزی ها بجز ذرت و عدس و تمام میوه ها بجز آلو و گوجه سبز.
غذاهای خنثی: كره، عسل، روغن، شكر،چای،قهوه و شربت و خامه می باشند.

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا