كاهش غیر طبیعی در سلولهای خونی چه از نظر تعداد و چه از نظر افت هموگلوبین كم خونی نامیده می شود با توجه به اینكه اكسیژن برای رسیدن به بافتهای بدن نیاز به گلبولهای قرمز دارد در كم خونی ها این مسئله دچار اختلال می گردد. علت اصلی كم خونی بایستی توسط پزشك سریع تشخیص داده شود و درمان آن به سرعت آغاز گردد.

كم خونی ممكن است بعلت كمبود آهن ایجاد شود و درحالاتی چون خونریزی شدید در دوران قاعدگی‘ زخم ها و خونریزی های دستگاه گوارش‘ حاملگی‘ شیر دهی‘ اهدای خون‘ سرطانهای كولیل شود این بیماری همچنین ممكن است در اثر بیماریهای ‌« خود ایمنی» بوجود آید در این گروه از بیماریها دستگاه ایمنی بدن به علت تشخیص غلط برعلیه خود بدن آنتی بادی ترشح می كندو سلولهای طبیعی را از بین می برد.

كم خونی ممكن است در اثر اختلال در سیستم تولید خون در مغز استخوان صورت گیرد. این اختلال معمولاٌ بدنبال التهاب در مغز استخوان ایجاد می شود. سرطان شیمیایی مسموم كننده و تشعشات رادیواكتیو ممكن است از علل مهم التهاب و اختلال مغز استخوان باشد.

از علل مهم كم خونی ها می توان به كاهش ویتامین های B12 , B6 اسید فولیك و مس اشاره كرد . همچنین داروهای ضد التهاب‘ آنتی بیوتیك ها و مشروبات الكلی نیز در بروز كم خونی تاثیر بسیار مهمی دارند. ژنیتیك و مسائل مربوط به آن در ایجاد كم خونی ثابت شده است.

علایم كم خونی شامل ضعف‘ بی حالی‘ رنگ پریدگی‘ سرگیجه یا سنكوپ‘ عدم تمركز ‘ تحریك پذیری‘ التهابات راجع و كاهش سطح هوشیاری می باشد.

در كم خونی ها با توجه به كم شدن تعداد گلبولهای قرمز اكسیژن رسانی به بافتهای بدن دچار اختلال می شود و برای جبران این وضعیت تعداد ضربات قلب افزایش می یابد كه اگر كم خونی مزمن شود ممكن است منجر به عوارض قلبی گردد.

نوعی از كم خونی كه اصطلاحاٌ كم خونی پرنیشیوس (pernicious) نامیده می شود در اثر كمبود ویتامین B12 ایجاد می گردد این بیماری با كاهش تعداد گلبولهای بالغ در مغز استخوان تشخیص داده می شود این نوع از كم خونی معمولاٌ بعلت نقص ژنتیكی در ترشح ماده ای بنام «فاكتور داخلی » در دستگاه گوارش است كه نقش مهمی در جذب ویتامین B12 از دستگاه گوارش دارد.

افرادی كه از رژیم های گیاهخواری استفاده می كنند معمولاٌ مستعد این نوع كم خونی هستند چراكه ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی شود البته لازم به توضیح است با توجه به فراوانی اسید فولیك در گیاهان علایم مربوط به كمبود ویتامین B12 با اسید فولیك پوشانده می شود علایم كم خونی پرنیشیوس شامل ضعف‘ اخلالات دستگاه گوارش زبان كبابی‘ زردی خفیف پوست‘ اختلالات عصبی‘ اسهال و كاهش هوشیاری می باشد.

كم خونی «داس شكل» نوعی از كم خونی هاست كه در آن گلبولهای قرمز بشكل خمیده در می آیند به هم می چسبند و درسیستم خونرسانی ایجاد اختلال می كنند كه این مسئله باعث اشكال در اكسیژن رسانی می گردد این بیماران برای درمان بسیار نیازمند به اسید فولیك هستند.

درمان كم خونی بستگی به علت بیماری دارد كه بایستی حتماٌ در مورد كشف علت آن اهتمام ورزید ذكر این نكته هم ضروری است كه چای حاوی ماده ای بنام تانین است كه می تواند در جذب آهن ایجاد اختلال بكند.

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا