یك مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت: حذف یك یا چند گروه از مواد غذایی در رژیم درمانی به منظور كاهش وزن، سلامت فرد را تهدید می‌كند.

دكتر رضا آمری‌نیا  افزود: هر یك از رژیم‌های غذایی ارائه شده برای كاهش وزن همچون گیاه خواری و یا رژیم "اتكینز"، به علت حذف یك یا چند گروه از مواد غذایی و تهدید سلامت فرد، امروزه مورد قبول اساتید تغذیه نیست.

وی اظهار داشت: در رژیم غذایی "اتكینز" به علت محدودیت كامل مصرف كربوهیدرات‌ها یا مواد قندی كه مهم‌ترین منابع انرژی بدن محسوب می‌شود، افت قند خون، ضعف شدید و عصبانیت زودرس در فرد دیده می‌شود.

این مشاور تغذیه گفت: استفاده از رژیم غذایی گیاه خواری نیز با توجه به اینكه سبب فقر آهن، كلسیم و ویتامین ‪ B۱۲‬در فرد می‌شود، در درازمدت بروز عوارضی همچون ریزش مو و كم‌خونی را به دنبال خواهد داشت.

آمری‌نیا خاطرنشان كرد: امروزه سالم‌ترین نوع رژیم غذایی استفاده از هر شش گروه موادغذایی پروتئین‌ها،چربی‌ها، كربوهیدرات‌ها،املاح معدنی، ویتامین‌ها و آب است.

وی افزود: با توجه به اینكه هر یك از این گروه‌های غذایی دارای خواص حیاتی برای بدن است، برای كاهش وزن نباید هیچ‌یك از این گروه‌های غذایی را حذف كرد، بلكه باید میزان مصرف تمام گروه‌های غذایی را به تناسب كاهش داد.

وی ادامه داد: استفاده از یك رژیم مناسب ممكن است در ابتدا سبب كاهش وزن فرد بیش از یك كیلوگرم در هفته شود، اما تغییر در عادات غذایی نادرست و انجام فعالیت‌های ورزشی در هفته‌های بعدی، در تنظیم سیر نزولی وزن و تثبیت آن نقش بسزایی دارد.

آمری‌نیا تاكید كرد: برای رعایت رژیم غذایی مناسب باید در طول رژیم از مصرف غذاهای آماده رستوران‌ها، سرخ كردنی‌ها، تركیبات قندی آماده همچون كیك و شیرینی و شكلات پرهیز و به جای آن از غذاهای آب‌پز یا كباب شده استفاده كرد.

وی گفت: رعایت رژیم غذایی به همراه انجام فعالیت‌های ورزشی به صورت استقامتی یعنی ورزش كردن با شدت و سرعت كم، سبب انتخاب چربی‌ها به عنوان سوخت غالب برای تولید انرژی در بدن و در نتیجه كاهش وزن می‌شود.

آمری‌نیا بیان كرد: اما انجام ندادن فعالیت‌های ورزشی و فقط رعایت رژیم غذایی سبب لاغر شدن سریع صورت و شل شدن موضعی چربی‌های موجود در اندام‌ها خواهد شد.

وی افزود: از آنجا كه لاغر شدن صورت سبب افزایش چین و چروك پوست صورت و گودی زیر چشم‌ها می‌شود، شایع‌ترین علت متوقف كردن رژیم غذایی توسط فرد، لاغر شدن صورت است.

وی یادآور شد: داشتن انگیزه برای كاهش وزن و پشتكار و جدیت در رعایت رژیم غذایی نقش موثری در كاهش وزن دارد.

رژیم درمانی امروزه شایع‌ترین روش برای كاهش وزن و شامل محدودیت غذایی در یك محدوده زمانی است.

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا