نقش آب در ورزش:
در مورد اهمیت آب همین بس كه بدن ما حدود۷۷ _ ۵۵ درصد از آب تشكیل شده است و البته حدود ۸۵ درصد خون از آب است. دماى بدن را كنترل مى كند، حركت كلیه مفاصل مدیون آب بوده و جلوى خشكى پوست را مى گیرد و در حقیقت مى توان گفت بعد از اكسیژن مهمترین عنصر مورد نیاز بدن، آب است. حال مصرف آب در حین ورزش چگونه باید باشد؟ ما بایستى بدانیم كه یك فرد معمولى در طول روز و بدون فعالیت بدنى حدود ۲ _ ۵/۱ لیتر آب از دست مى دهد و این بدان معنى است كه ما براى جبران این آب از دست رفته حدود ۸ _ ۶ لیوان آب یا مایعات دیگرى كه بتواند آب از دست رفته را جبران كند بایستى از این ماده حیاتى استفاده كنیم. حال اگر همین فرد بخواهد یك فعالیت بدنى را تحت عنوان ورزش انجام دهد میزان از دست دادن آب به حدود دو تا سه برابر افزایش مى یابد. به عبارت دیگر در یك ساعت ورزش شدید حدود ۳ لیتر آب از دست مى رود در صورتى كه این مایعات از دست رفته جایگزین نشود ممكن است عوارض شدیدى به دنبال داشته باشد. مسئله بسیار مهمى كه افراد ورزشكار بایستى به آن توجه كنند این است كه نباید در مصرف آب به پدیده تشنگى اعتماد كنند بدین معنى كه تشنگى مكانیسمى است كه همانند یك كارمند بى انضباط دیر مى  آید و زود مى رود یعنى زمانى كه بدن ما كلى آب از دست داده تازه تشنگى عارض مى شود و با مصرف كمى آب و قبل از اینكه نیاز بدن مان جبران شده باشد تشنگى از بین مى رود. به عنوان یك ورزشكار لازم است به طور آگاهانه بیش از آنچه دوست دارید آب بنوشید به ویژه در زمانى كه در گرما ورزش مى كنید.
سئوال مهم این است كه ما در هنگام ورزش چقدر نیاز به مصرف آب داریم. در جواب بایستى عرض كنم كه همیشه قبل از شروع یك فعالیت ورزشى حتماً بین ۳-۲ لیوان آب بنوشید، در حین ورزش سعى كنید به ازاى هر ۱۵ دقیقه ورزش حداقل یك لیوان آب مصرف كنید.
بسیارى از افراد چاق وقتى به باشگاه هاى ورزشى مراجعه مى كنند قبل و بعد از ورزش خود را توزین مى نمایند و با مشاهده این كه بعد از حدود ۲-۱ ساعت ورزش حدود یك كیلوگرم لاغر شده اند بسیار خوشنود مى شوند. این اشتباه را نكنید هیچ وقت با یك ساعت ورزش كردن شما یك كیلوگرم چربى از دست نمى دهید بلكه تنها چیزى كه از دست رفته آب است و توصیه مى شود همه آنچه كه بعد از ورزش كم كرده اید آب بنوشید.
• مكمل   هاى غذایى در ورزش
بسیارى از ورزشكاران بالاخص آنهایى كه در رشته هاى بدنسازى فعالیت مى كنند علاقه مند به مصرف مكمل هاى غذایى هستند. مكمل هاى غذایى چند نوع است: گروهى مربوط به پیش سازهاى پروتئینى كه همان اسیدآمینه ها را شامل مى شوند، بوده و تحت عنوان پودرهاى كراتین هستند. گروه دیگر مكمل هاى هورمونى هستند كه به وفور مورد مصرف قرار مى گیرند البته موارد دیگرى نیز هستند كه در تركیباتشان ویتامین ها و املاح مختلف وجود دارد. در علم تغذیه مكمل هاى غذایى در یك فرد سالم چه ورزشكار و چه غیرورزشكار جایگاهى ندارد مگر در چند مورد كه استثنائاً مصرف این مكمل ها لازم است. در مورد مكمل هاى پروتئینى و پیش سازهاى آنها بایستى عرض كنم پروتئینى كه شما در حالت عادى مصرف مى كنید در بدن هضم شده و تبدیل به اسیدآمینه هاى ضرورى و غیرضرورى مى گردد. بدن شما در حالت طبیعى اسیدآمینه هاى مورد نیاز را برداشته و باقى مانده آن توسط ارگان هاى مختلف بدن از جمله كبد تبدیل به یكسرى از مواد سمى تحت عنوان كرایتنین، اسید اوریك و... مى شوند و توسط كلیه ها دفع مى گردند. حال با مصرف این مواد مكمل با توجه به اینكه میزان ورزش انجام گرفته و میزان نیاز به این اسیدآمینه ها مونیتورینگ نمى شود در حقیقت بار كارى اضافى به ارگان هاى مختلف بدن از جمله دستگاه گوارش، كبد و كلیه ها افزایش مى یابد كه در درازمدت ممكن است سبب بروز عوارضى ناشى از افزایش متابولیت هاى سمى آنها شود. گروه دیگر كه تحت عنوان مكمل هاى هورمونى است شامل گروه هاى مختلف هورمون ها از جمله هورمون رشد (سوما توتروپین) هستند ولى بایستى توجه داشت با توجه به بسته شدن صفحات رشد بعد از بلوغ، مصرف بیش از حد این هورمون باعث افزایش پهناى استخوان ها از جمله صورت، دست و لگن شده كه اشكال ناخوشایندى را به ورزشكاران مى دهد.

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا