با پیشرفت تكنولوژى ابزارهاى بسیار زیادى در خدمت انسان قرار گرفته كه این ابزارها به انسان كمك مى كند به نتایجى كه شاید زمانى براى حصول آن روزها و ساعت ها وقت صرف مى شد در حدود چند ثانیه دست یابد.
به طور مثال شما در همین دهه گذشته اگر نیاز به یك عكس پرسنلى داشتید بایستى چند روز صبر مى كردید تا پروسه عكسبردارى، رتوش عكس، تهیه مواد چاپ عكس و... انجام گرفته و عكس مورد نظر خود را دریافت مى كردید اما امروزه با دسترسى به دوربین هاى دیجیتالى با قابلیت اتصال به كامپیوتر و در اختیار داشتن نرم افزارهاى قدرتمندى مثل فتوشاپ در عرض چند دقیقه عكسى با كیفیت بسیار بالاتر در اختیار شما است.
در كنار پیشرفت تكنولوژى نرم افزارى، برنامه هاى مربوط به رژیم درمانى نیز به چشم مى  خورد كه لازم است نقدى در مورد آن صورت گیرد. اولین سئوال در مورد این نرم افزارها این است كه آیا این برنامه هاى كامپیوترى توانایى تجزیه و تحلیل موجود پیچیده اى مثل انسان با میلیون ها عادات مختلف زندگى اجتماعى، همچنین سطوح متفاوت فرهنگى و معیشتى كه دائماً هم در حال تغییر است را دارد یا نه؟ و آیا اینكه درمان چاقى صرفاً با محاسبه كالرى مصرفى، درمان شده و به عوامل دیگر بستگى ندارد؟
اساس كار این نرم افزارها بر پایه میزان اضافه وزن و كسر مقدارى از كالرى دریافتى روزانه است. حال سئوال این است كه آیا عادات غذایى یك كودك چاق با حدود ۱۰ كیلوگرم اضافه وزن با یك فرد میانسال با همان میزان اضافه وزن یكسان است؟ آیا این نرم افزار متوجه این موضوع هست كه یك كودك ده ساله باید در رژیم غذایى اش بستنى و پفك و چیپس و ساندویچ داشته باشد.
و در صورت منع از خوردن این مواد غذایى كودكانه، رژیم درمانى به شكست مى انجامد؟ و اینكه آیا میزان نیاز بدن به ۵ گروه مواد غذایى (پروتئین ها، كربوهیدرات ها، چربى ها، ویتامین  ها و املاح) در سنین مختلف، یكسان است؟ پاسخ همه سئوالات فوق در این نكته مهم نهفته است كه كاهش وزن صرفاً در كاهش خوردن محقق نمى شود بلكه بیمار چاق بایستى در خصوص تغییر رفتارهاى غلط غذایى، میزان فعالیت لازم، مصرف برخى از داروهاى مورد نیاز و... توسط پزشك مربوطه آموزش داده شود تا درمانى كه صورت مى گیرد كاملاً بدون عوارض باشد.
امروزه مراكز متعددى هستند كه تبلیغات وسیعى در زمینه رژیم درمانى با كامپیوتر انجام مى دهند و با وارد كردن وزن، قد و چند مولفه دیگر در عرض چند ثانیه پرینتى از رژیم غذایى در اختیار بیمار قرار مى دهند ولى با توجه به دلایلى كه عرض شد رژیم غذایى بایستى توسط پزشك مربوطه به دقت و با خودكار نوشته شود چرا كه همگى مشخصات فرد چاق بایستى مدنظر پزشك قرار گرفته و براساس آنها تجزیه و تحلیل انجام گرفته و درمان كامل شود.
حال این مشخصات چیست؟ سطح درآمد، عادات غذایى، میزان فعالیت، شاغل یا بیكار بودن، سطح فرهنگ خانوادگى و اجتماعى، اینكه آیا فرد بیمار است یا سالم؟ آیا دارو مصرف مى كند یا نه؟ آیا داروهاى مصرفى بر روى كاهش وزن تاثیر دارد یا نه، فرد مجرد است یا متاهل؟ آیا شبكارى در شغل فرد اختیارى است یا اجبارى؟ و هزاران نكته دیگر كه مطمئناً یك نرم افزار با هوش مصنوعى توانایى تجزیه و تحلیل آن را ندارد چرا كه این مشخصات دائماً در حال تغییر هستند. بالاخره اینكه یك پزشك پایبند به سوگندنامه بقراط در نوع درمانى كه تجویز مى كند بایستى در درجه اول به فكر سلامت جسمى و روانى بیمارش باشد و این در صورتى میسر خواهد بود كه بر روى بیمارش وقت كافى گذاشته و با تفكر كاملاً علمى و همه جانبه براى درمانش اقدام كند.نهایتاً با پیشرفت هاى جدید در زمینه درمان چاقى جاى این سئوال پیش مى آید كه اگر این روش ها مثبت هستند چطور روزبه روز به آمار مبتلایان به چاقى افزوده مى شود. و واقعاً اگر این روش ها مفیدند پس چرا متخصصان علوم تغذیه بارها و بارها داد سخن سر مى دهند كه مهمترین عامل كاهش وزن در این دوره تغییر شیوه زندگى كه همانا دورى از عادت بد غذایى، پیروى از رژیم غذایى سالم و افزایش میزان تحرك و فعالیت هاى بدنى است

روی جمله مقابل کلیک کنید :   چای لاغری دکتر سینا